•   570900220
  •   centrumdiagnozy.va@gmail.com

Zajęcia adaptacyjne

Jako placówka będąca podmiotem leczniczym dalej funkcjonujemy i świadczymy dla Państwa i Państwa dzieci swoje usługi. W tym jakże trudnym czasie zdecydowaliśmy się stworzyć specjalną ofertę by ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa zadbać o zdrowie psychiczne i edukacyjne oraz rozwój naszych pacjentów.

Od 24 maja 2021 roku zapraszamy na zajęcia adaptacyjne, które odbywać się będą w Centrum Diagnozy i Terapii Vivere Aude – ul. Małego Rycerza 25 nad Przedszkolem „Wiatr w Żagle”

Wspieramy rodziców i dzieci na wąskiej ścieżce edukacji przedszkolnej.

Żadne dziecko nie powie, że właśnie jest czas na kolejny krok w szczeblach edukacji i nie stwierdzi, że chce pójść do przedszkola by rozwijać swoje zdolności interpersonalne. Są to pojęcia zbyt abstrakcyjne. Gotowość dziecka manifestuje się w obszarach rozwojowych, które możemy obserwować.

Sytuacje życiowe są różne, a zwłaszcza teraz w czasie pandemii podejmowanie tak ważnych decyzji jest bardzo trudne.

Czym jest adaptacja i kiedy jest potrzebna?

Zauważamy, że rodzice często mają gorsze nastawienie do rozpoczęcia przedszkola niż dzieci. Zdarza się, że rodzice zachowują się tak jakby bali się, że ich dzieciom stanie się krzywda. Nastawienie dziecka jest w dużej mierze zależne od nastawienia rodzica. Okres gdy dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną przypada na czas, w którym dziecko ma ogromny potencjał do nauki i realizuje go nabywając wiedzę z całego swojego otoczenia. Jeśli rodzice mają poczucie, że dziecko idzie do przedszkola tylko dlatego, że muszą pracować nie mogąc zapewnić mu innej formy opieki i mają do tego negatywne nastawienie to dziecko będzie to odczuwać. Wtedy adaptacja może przechodzić znacznie dłużej i nie będzie przyjemna, ani dla dziecka, ani rodzica.

Czas spędzony w przedszkolu jest bezcenny i wprost magiczny! Dzieci nabywają wiele umiejętności – uczą się kontaktów społecznych, zachowań w miejscu innym niż dom, samodzielności, poznają nowe pojęcia i wyrabiają w sobie bardzo ważną gotowość szkolną. Dzieci przebywające tylko w domu mają ograniczone możliwości samodzielnego zdobywania doświadczeń, ponieważ rodzic jest zawsze blisko. Rozwiąże każdy problem i będzie gdy tylko pojawią się trudności. Niesamowicie cenną nauką jest przygotowanie dziecka do samodzielności.

Początki bywają trudne. Adaptacja u jednych dzieci przebiega bardzo szybko, a u innych jest rozłożona w czasie. Jedne dzieci wydają się być przeszczęśliwe w przedszkolu, a po miesiącu przeżywają kryzys. Inne adaptują się długo i wylewają przy tym morze łez. Ważne jest aby wspierać dziecko i być konsekwentnym.

Uznaje się, że adaptacja trwa około 6 tygodni. Jednak u większości dzieci już po dwóch tygodniach widać, że czują się w nowym miejscu dobrze i radzą sobie z pobytem w nim. Jednak jest to proces zależny od dziecka i rodzica. Rozumiemy, że rodzice na początku są również przerażeni, bo do tej pory dziecko było tylko pod ich opieką.

Co będziemy robić

Żeby dziecko i rodzic poczuli się spokojni i mieli dobre nastawienie, zapraszamy na zajęcia adaptacyjne.
Podczas zajęć przygotujemy dziecko do podjęcia edukacji przedszkolnej.
Nauczymy podejmowania zadań wyznaczonych oraz podejmiemy naukę wykonywania poleceń.
Rozpoczniemy procesy nawiązywania kontaktów w grupie.
Rozwiejemy wątpliwości dotyczące możliwości dziecka do podjęcia edukacji przedszkolnej.
Stworzymy bezpieczną przestrzeń dla dzieci i rodziców by mieli czas na przystosowanie się do nowych warunków.

ZajęciaczasTerminCena
Zajęcia adaptacyjne Grupa 1
8 zajęć

wtorek    17:30 – 18:30  
sobota      9:30 – 10:30
 
Czerwiec
1.06, 8.06, 15.06, 22.06
5.06, 12.06, 19.06, 26.06
 
200 zł
Zajęcia adaptacyjne Grupa 2
8 zajęć
wtorek 16:00 – 17:00
sobota 10.30 – 11:30
Czerwiec
1.06, 8.06, 15.06, 22.06
5.06, 12.06, 19.06, 26.06
200 zł
Indywidualna adaptacjawtorek 10;00 -11;00Czerwiec/lipiec
1.06, 8.06, 15.06, 22.06
29.06, 06.07,
300 zł

Zapisy – tel; 733 44 88 80