•   570900220
  •   centrumdiagnozy.va@gmail.com

Kobiety w spektrum autyzmu

d

Autyzm diagnozowany jest u chłopców czy mężczyzn 4 razy częściej niż u kobiet. Dlaczego tak się dzieje i czy naprawdę są takie duże dysproporcje w występowaniu zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu, może są to tylko błędy w diagnozowaniu?


Zauważa się, że pierwszym powodem takiej różnicy w diagnozowaniu jest podejście do opisu przypadków pierwszych badaczy autyzmu czyli Leo Kannera i H. Aspergera którzy przede wszystkim skupiali się na diagnozowaniu i opisywaniu przypadków u chłopców. Pomijali w rozważaniach naukowych dziewczynki, chociaż zauważali, że manifestują one zachowania autystyczne.


W swoich badaniach skupiali się tylko na chłopcach, stąd zaczęto szczególnie zwracać uwagę na objawy autyzmu u chłopców, trzeba przyznać, że objawy u chłopców są bardziej wyraźne i jednoznaczne. U dziewczynek znacznie rzadziej występują ograniczone, powtarzające się schematy zachowań i wąskie zainteresowania, czyli jeden z najważniejszych wskaźników w diagnozowaniu spektrum autyzmu.
Felicity Sedgewick i współpracownicy którzy badali dziewczynki autystyczne zwrócili uwagę na bardzo ciekawą rzecz, a mianowicie na motywacje społeczną. Motywacja społeczna u dziewczynek autystycznych jest podobna jak u dziewczynek nieautystycznych.


Duża motywacja społeczna powoduje, że dziewczynki pragną mieć przyjaciół, potrzebują życia towarzyskiego, lubią spotykać się ze znajomymi. Kobiety autystyczne uruchamiają takie zachowania, które umożliwią im osiągnięcie tego celu. Robią to przez naśladowanie zachowań swoich najbliższych, mam czy innych koleżanek. Ta wyuczona strategia ukrywanie trudności społecznych, powoduje że kobiety nie są postrzegane jako osoby autystyczne.
Starają się dopasować do otoczenia, a im więcej doświadczeń społecznych tym lepiej odnajdują się wśród ludzi. To dopasowywanie się za wszelką cenę do otoczenia oczywiście przynosi duże korzyści, ponieważ kobiety funkcjonują można powiedzieć w miarę normalnie ale koszty tego kamuflażu są ogromne.


O ile zachowania osób neurotypowych są zachowaniami, które nie podlegają kontroli, bo są zachowaniami intuicyjnymi, to u kobiet czy dziewczynek autystycznych cały czas zachowania są pod kontrolą i są w pełni świadome i przemyślane. Ten wysiłek, który towarzyszy przez cały okres życia w dopasowywaniu się do otoczenia i adoptowaniu do codziennego życia w społeczeństwie, które wymaga dużych umiejętności społecznych jest bardzo obciążający. Kobiety autystyczne ponoszą tego powodu ogromne koszty wynikające z ciągłego stresu.
Dodatkowo kobiety nie rozumieją niuansów społecznych, wiele z nich opisuje ten stan jako wyczerpujący oraz dezorientujący. Na te wszystkie problemy nakładają się różne role społeczne, bycie córką , żoną, matką, pracownikiem itd. Niestety bardzo często u kobiet z autyzmem współwystępują zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia tikowe oraz zaburzenia odżywiania.
Czy w takiej sytuacji warto sobie pomóc, mieć grupę wsparcia i zrozumieć siebie?

d

Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.

Coco Chanel

d

d

Dla kogo
Kobiety 25 – 40 lat

Kiedy
wtorki 18:00 – 21:00

Czas trwania
10 spotkań x 3 godziny

Ilość osób
8-10 osób

Za warsztaty odpowiadają
Marzena Mandziej i Anna Strosznajder

d

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie cennik2-26-1024x512.jpg

Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:

 570 900 220 

centrumdiagnozy.va@gmail.com

f

f