Jak przygotować się do diagnozy?

Diagnoza zaburzenia jest pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia postępowania terapeutycznego.

Rodzice spędzają z dziećmi najwięcej czasu, to ich obserwacje mają największe znaczenie. Znajomość objawów jest ważna, jednak ważniejsza wydaje się po prostu umiejętność obserwacji i korzystanie z wiarygodnych źródeł w ich pozyskiwaniu.

Jeśli pojawiają się pierwsze niepokojące myśli dotyczące zachowania dziecka warto powstrzymać się przed poszukiwaniem informacji na grupach społecznościowych.

Każde dziecko jest inne – inaczej się rozwija, inaczej funkcjonuje, zostało zdiagnozowane w innym momencie swojego życia.

Każdy rodzic jest inny – ma swoje własne zdanie, podejście do diagnozy i terapii, subiektywną ocenę psychologa, innych specjalistów czy poradni.

Skup się na swoim dziecku
Zrób test
Skup się na pozyskiwaniu informacji z wiarygodnych źródeł

– zapisuj wszystko to, co Cię niepokoi, rób zdjęcia, nagrywaj filmy. Będzie to cenny materiał do wykorzystania podczas diagnozy.

– istnieje takie narzędzie, z którego rodzic może skorzystać samodzielnie. Wejdź na stronę http://ankieta.badabada.pl/ i odpowiedz na kilka pytań online. Narzędzie umożliwia zbadanie dziecka od 16 do 30 miesiąca życia. Otrzymany wynik może być wskazówką do dalszego działania.

– nie z Facebooka, nie z różnych blogów. Istnieje wiele merytorycznych, dobrych książek, które rozjaśnią Ci w głowie. Możesz obejrzeć kilka filmów, spokojnych i fabularnych, ale poruszających zagadnienie ASD.  Zajrzyj na „Autyzm w książce i w filmie”

Lekarz rodzinny bardzo często jest dla rodzica pierwszą osobą, do której zgłasza się on z niepokojem związanym z zachowaniem swojego dziecka. Bardzo często pierwsze sygnały pojawiają się np. podczas bilansu zdrowia dziecka. Lekarzowi ułatwi zrozumienie istoty problemu, kiedy rodzice zabiorą ze sobą opisane zachowania i cechy dziecka, które niepokoją. Nie oczekujmy od lekarza, że postawi diagnozę, ale na pewno może skierować na pogłębione badania.

Do pełnej diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu konieczne będą podstawowe badania, ale także inne badania specjalistyczne mające na celu wykluczenie chorób współwystępujących takie jak badanie laryngologiczne (które wyjaśni czy dziecko nie rozumie poleceń czy ich po prostu nie słyszy) i neurologiczne/EEG (wykluczające często współwystępujące napady padaczkowe u dziecka).

Z uwagi na prowadzone badania dotyczące etiologii ASD, coraz częściej zaleca się także konsultację w poradni genetycznej.

Konieczne jest także skierowanie do lekarza psychiatry, do którego rodzic udaje się z wynikami wcześniej wymienionych badań oraz pełną diagnozą psychologiczno-pedagogiczną, który wykluczy występowanie innych chorób psychicznych u dziecka.

Podsumowując – krok po kroku

 1. Wizyta u lekarza rodzinnego i prośba o potrzebne skierowania
  • Laryngolog – badanie słuchu
  • Logopeda – rozwój mowy
  • Neurolog – badanie EEG
 2. Umówienie się w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub prywatnym centrum diagnostycznym
  • Jeśli dziecko chodzi do przedszkola/szkoły umawiamy się do rejonowej poradni właściwej ze względu na adres przedszkola lub szkoły
  • Jeśli dziecko nie chodzi do przedszkola lub szkoły (bo jest, np. za małe) dzwonimy do poradni właściwej ze względu na adres zamieszkania
 3. Po otrzymaniu terminu wizyty u psychologa w poradni publicznej lub prywatnie warto zarezerwować sobie wizytę u psychiatry. Jeśli twoje obawy się nie potwierdzą, wizytę odwołasz. Natomiast jeśli wizyta u psychiatry będzie wskazana, skrócisz okres oczekiwania.

Warto założyć teczkę i zbierać w niej wszystkie materiały, zdjęcia, nagrania, badania lekarskie – takie komplet dokumentów ułatwi pracę każdemu specjaliście.

Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie myśl o wszystkim jednocześnie. Proces diagnozy jest dla rodzica trudnym przeżyciem. Oswojenie się z zaburzeniem dziecka jest jeszcze trudniejsze. Dlatego daj sobie czas! Masz przygotowany plan działania i postępuj zgodnie z nim. Czasem termin wizyty u specjalisty będzie odległy, będzie trzeba poczekać. Ale w tym czasie nie dostarczaj sobie więcej stresu i napięcia poprzez czytanie porad i ciągłe poszukiwanie informacji. Skup się na swoim dziecku i na wiarygodnych źródłach wiedzy.

Poradzisz sobie ze wszystkim! Dobro twojego dziecka jest najważniejsze! Pamiętaj o tym!

Marta Miętus
Psycholog